niedziela, 11 sierpnia 2013

ME U-20 w siatkówce plażowej: bez medalu dla Francji

Zakończyły się Mistrzostwa Europy do lat 20 w siatkówce plażowej. Dla Polaków były one niezwykle udane, biało-czerwoni zdobyli trzy medale - złoto i dwa srebra. Francuzi nie mogą poszczycić się tak doskonałymi wynikami. Maxime Thiercy i Romain Di Giantommaso zakończyli zmagania na 2. rundzie, a Margaux Carrere i Pauline Martin nie zdołały wyjść z grupy.

Maxime Thiercy i Romain Di Giantommaso trafili do grupy A. Ich pierwszymi rywalami byli Szwedzi Johan Skoogh/Arno Slipac, którzy zostali pokonani przez Francuzów 2:1. Po obiecującym początku turnieju jedyna męska para w tych Mistrzostwach Europy U20 musiała przełknąć gorycz porażki. Thiercy/Di Giantommaso nie dali rady polskiemu duetowi Michał Bryl/Kacper Kujawiak. Pierwszego seta wyraźnie wygrali Francuzi (11:21), ale w dwóch kolejnych lepsi byli - jak się później okazało - srebrni medaliści tych ME. Na zakończenie zmagań grupowych siatkarze z kraju nad Sekwaną zmierzyli się z gospodarzami - Arnas Rumsevicius/Lukas Kazdailis. Było to bardzo słabe spotkanie w wykonaniu Thercy'ego i Di Giantommaso, którzy przegrali bardzo wyraźnie 0:2, zdobywając w setach odpowiednio zaledwie 11 i 15 punktów. W 1. rundzie udało im się po dwusetowym pojedynku odprawić z kwitkiem Białorusinów Antona Dedkova i Antona Sinhayeuskiego. W 2. rundzie Francuzi ponownie trafili na polską parę, tym razem byli to Łukasz Kaczmarek i Sebastian Kaczmarek. Lepsi okazali się późniejsi mistrzowie Europy, którzy zwyciężyli bardzo pewnie 2:0, zaś oba sety zakończyły się wynikiem 21:14. Thercy i Di Giantommaso nie zdołali awansować do 3. rundy i odpadli z turnieju.

Komplet wyników meczów pary Thiercy / Di Giantommaso:

Thiercy/Di Giantommaso (Fra) - Skoogh/Slipac (Swe) 2:1 (21:15, 15:21, 15:11)
Thiercy/Di Giantommaso (Fra) - Bryl/Kujawiak (Pol) 1:2 (11:21, 21:19, 10:15)
Rumsevicius/Kazdailis (Ltu) - Thiercy/Di Giantommaso (Fra) 2:0 (21:11, 21:15)
Dedkov/Sinhayeuski (Blr) - Thiercy/Di Giantommaso (Fra) 0:2 (19:21, 17:21)
Thiercy/Di Giantommaso (Fra) - Kaczmarek Ł./Kaczmarek S. (Pol) 0:2 (14:21, 14:21)

Thercy/Di Giantommaso, fot. CEV

Do turnieju kobiet zostały zgłoszone dwie francuskie pary - Ophélie Lusson/Lou Van Noort oraz Pauline Martin/Margaux Carrere. Pierwszy duet znalazł się na liście rezerwowej i nie pojawił się na plaży w Wilnie. Margaux Carrere i Pauline Martin zagrały w grupie D, a swój udział w ME rozpoczęły od porażki z Łotyszkami Alise Pastare/Anete Brinke. Francuzki nie miały zbyt wiele do powiedzenia w tym meczu - przegrały 0:2. Z kolejnego starcia wyszły już jednak zwycięsko, po tie-breaku pokonując rosyjski duet Ksenia Dabizha/Anna Gorbunova. Była to jedyna wygrana francuskich siatkarek na tegorocznych ME. Trzeci mecz "Trójkolorowe" rozegrały przeciwko Litwinkom Ievie Dumbauskaite i Monice Povilaityte i poniosły dotkliwą porażkę 0:2. To sprawiło, że Margaux Carrere i Pauline Martin musiały pożegnać się z turniejem.