środa, 31 grudnia 2014

Francuscy plażowicze w 2014 - podsumowanie

Cztery medale zdobyte przez parę Edouard Rowlandson/Youssef Krou na turniejach FIVB World Tour (Open) i CEV Masters oraz dwa brązowe krążki Mistrzostw Świata U17 i U21 - to dorobek francuskich siatkarzy plażowych w mijającym roku.

Wydaje mi się, że to był stosunkowo udany rok dla francuskiej siatkówki plażowej, a zwłaszcza dla Edouarda Rowlandsona i Youssefa Krou. Francuzi nie błyszczeli w zawodach zaliczanych do cyklu Grand Slam. Ich najlepszym osiągnięciem był awans do 1. rundy na turnieju Sao Paulo Grand Slam, w którym ostatecznie zajęli 17. miejsce. W Klagenfurcie Eddy i Youk zostali sklasyfikowani na 25. miejscu, a w pozostałych turniejach z cyklu Grand Slam niestety odpadali już w kwalifikacjach.

Edouard Rowlandson / Youssef Krou. fot. fivb.org

Krou i Rowlandson o wiele lepiej radzili sobie w turniejach Open. Zagrali co prawda tylko w trzech z nich, ale wszystkie zakończyli na podium.  Eddy i Youk okazali się najlepsi w Xiamen, gdzie w finale po zaciętym meczu pokonali hiszpański duet Marco/García 2:1 (22:20, 19:21, 15:12), a także dwukrotnie stanęli na najniższym stopniu podium - w Dausze i w Mangaung. Nieźle radzili sobie również na turniejach z cyklu CEV Masters. Edouard Rowlandson i Youssef Krou uplasowali się na 2. miejscu w Baku, na 5. miejscu zakończyli zawody w serbskim Nowym Sadzie oraz w Biel/Bienne.

Rowlandson i Krou okazali się również najlepsi w turnieju mężczyzn WEVZA w Montpellier, który został rozegrany w połowie listopada w hali. W finale Eddy i Youk w trzech setach rozprawili się ze szwajcarską parą Kovatsch/Kissling.

Słabiej od Rowlandsona i Krou, ale wciąż całkiem nieźle w roku 2014 poczynali sobie Yannick Salvetti i Jean-Baptiste Daguerre. Druga najlepsza męska para francuska niestety ani razu nie znalazła się na podium w turniejach rozgrywanych pod egidą FIVB czy CEV, choć wielokrotnie była bliska awansu do strefy medalowej. Najlepszy występ Salvetti i Daguerre zanotowali w Doha Open, w którym dotarli do ćwierćfinałów i zajęli 5. miejsce. Tą samą lokatę Francuzi zajęli w CEV Satellite w Jurmala oraz CEV Masters w Baku.

Yannick Salvetti / Jean-Bapiste Daguerre. fot. cev.lu

Na międzynarodowych zawodach z cyklu FIVB World Tour Open można było zobaczyć również parę Pierre Basset/Jérémy Ullmann, ale nie odniosła ona większych sukcesów. Basset i Ullmann wystąpili również m.in. w Antalya Satellite i zakończyli ten turniej na 25. miejscu. W tych samych zawodach zagrali Franck Mativet i Nicolas De Swetschin, ale odpadli już w 1. rundzie kwalifikacji. Antalya Satellite to był zresztą jedyny turniej, w którym ten duet wziął udział. W tym sezonie w międzynarodowych turniejach zagrali również Adrian Caravano i Martel Bosqui, a ich najlepszymi wynikami były 3. miejsce w halowych zawodach WEVZA w Montpellier oraz 13. miejsce w CEV Satellite w Stuttgarcie.

__________________________________________________

Słabiej od męskich par w mijającym roku wypadały duety żeńskie. Mélinda Adelin i Laura Longuet radziły sobie najlepiej ze wszystkich Francuzek. Niestety, rok 2014 zakończyły bez większych sukcesów. Adelin/Longuet ani razu nie przebrnęły kwalifikacji na turniejach zaliczanych do cyklu Grand Slam, w zawodach World Tour Open wystąpiły razem raz (w Pradze) i zajęły odległe, 25. miejsce. O wiele lepiej Mélinda i Laura spisywały się w zawodach CEV Satellite. Najlepiej wypadły w Stuttgarcie - choć musiały przedzierać się przez męczące repasaże, to zmagania zakończyły na 5. miejscu. Nieco słabiej Adelin i Longuet poszło w Vaduz (7. miejsce) i w Montpellier (13. miejsce).

Mélinda Adelin/Laura Longuet. fot. fivb.org

Déborah Giaoui i Mathilde Giordano nie startowały w zawodach FIVB. Francuzki można było oglądać głównie w zawodach CEV Satellite. Najlepszy występ Giaoui/Giordano to zdecydowanie CEV Satellite w Montpellier, który ukończyły na 7. miejscu. Niewiele gorzej zagrały w tureckiej Antalyi - tam uplasowały się na 9. miejscu.

Déborah Giaoui. fot. cev.lu

Pod koniec sezonu w słabo obsadzonym Mangaung Open Mélinda Adelin wystąpiła w parze z Déborah Giaoui, zaś Laura Longuet zagrała z Ophélie Lusson. Adelin/Giaoui zakończyły turniej w RPA na 17. miejscu, a kilkanaście dni wcześniej w Parana Open uplasowały się na 9. miejscu. Taką samą lokatę zajęły Longuet i Lusson w Mangaung Open.

W zakończonym już sezonie na plaży można było oglądać również jeszcze jedną żeńską parę francuską - Vanessę Bonacossi i Zoé Cazalet. Dziewczyny najlepiej wypadły w CEV Satellite w Montpellier, który ukończyły na 13. miejscu. W tym samym turnieju wystartowały dwie zawodniczki kojarzone bardziej z halową odmianą siatkówki - Anastasia Koutchuk i Elisabeth Fedele, jednak nie przebrnęły one kwalifikacji.

Déborah Giaoui / Mélinda Adelin. fot. fivb.org
_________________________________________________

Bardzo dobrze na plaży radziły sobie młodzieżowe reprezentacje Francji. Z Mistrzostw Świata wywiozły dwa brązowe medale. Na najniższym stopniu podium Mistrzostw Świata U17 rozgrywanych w Acapulco stanęli Marc Darrieux i Timothée Platre, którzy przez cały turniej grali bardzo dobrze, ale nie potrafili znaleźć sposobu na duet Jiménez/Huerta. Darrieux i Platre z Hiszpanami przegrali dwukrotnie - podczas fazy grupowej oraz w półfinale. W Acapulco wystąpiły również - Coralie Viale i Inès Ben Jaddi.  Francuzki MŚ U17 zakończyły na 9. miejscu.

Marc Darrieux/Timothée Platre. fot. fivb.org

Trochę gorzej duetom z Francji poszło na Mistrzostwach Świata U19. Duet Arnaud Loiseau i Arnaud Gauthier-Rat otarł się o strefę medalową i turniej w Porto zakończył na bardzo dobrym, 5. miejscu. Tradycyjnie już słabiej wypadły panie - Lézana Placette i Alexia Richard zostały sklasyfikowane na 17. miejscu Mistrzostw Świata U19.

Cypryjska Larnaka okazała się bardzo szczęśliwa dla Maxime'a Thiercy'ego i Romaina Di Giantommaso. Był to jedyny francuski duet, jaki pojechał na Mistrzostwa Świata U21. Francuzi nie zawiedli i wywieźli z turnieju brązowy medal, pokonując w meczu o 3. miejsce Norwegów Christiana Søruma i Hendrika Mola.

Lézana Placette/Alexia Richard. fot. fivb.org

W Letnich Igrzyskach Młodzieży w Nanjing zagrały dwie pary francuskie - Arnaud Loiseau i Arnaud Gauthier-Rat oraz Lézana Placette i Alexia Richard, czyli te same, które reprezentowały Francję na MŚ U19. Podobnie jak w Porto Placette i Richard zakończyły zawody na 17. miejscu Loiseau i Gauthier-Rat zagrali trochę słabiej niż w Portugalii kilkanaście dni wcześniej i byli 9. duetem YOG w chińskim Nanjing.